Co na zapalenie gruczołu krokowego? Pyłek

Przychodzisz z pracy. W perspektywie masz mięsny obiadek i wygodny tapczan. Wszystko układa się pomyślnie, aż do czasu wejścia w progi domu, kiedy okazuje się, że z obiadku i tapczanu nici, bo z domowego kranu przestała lecieć woda. Robi tylko rachityczne „kap kap”. Nie ma jak ugotować obiadu. O czystym aucie można pomarzyć (a zamierzałeś zabrać się za auto po obiadku i tapczanie). Awaria poważnego rażenia. Bardzo niefajnie.

Jeśli z poziomu rur, kranu i samochodu, przejdziesz na poziom cielesny i potraktujesz trochę per analogum, to w sumie drożność przewodów jest podstawą równowagi w ciele. Czy spojrzysz na żyły (miażdżyca, niefajnie), tętnice, krtań (krztuszenie się kawą, bardzo niefajnie, zwłaszcza przy ukochanej kobiecie), czy przewody delikatniejszej natury, jak przewód żółciowy (kolka żółciowa, bardzo bardzo niefajnie) czy moczowy (zapalenie gruczołu krokowego, to już jest niefajne do sześcianu).

Zgodnie z fachową męską samopomocą, jak kolka żółciowa to NO-SPA, a jak nie przechodzi to karetka. Jak krztuszenie to kumpel walnie w plecy, albo „rączki do góry” i po krzyku. Z zapaleniem gruczołu krokowego się idzie do lekarza. Objawy kręcą się wokół pasa i są mocno upierdliwe, zauważysz na pewno: ból w dole pleców, podbrzuszu, okolicach krocza, moszny, którym towarzyszą zaburzenia erekcji i popędu seksualnego, ból podczas wytrysku, utrudnione bądź bolesne oddawanie moczu, częste uczucie parcia na pęcherz. Lekarz stwierdza dokładnie co to za typ zapalenia (bo w sumie wyróżniono 4 kategorie) i zaleca terapię. Nieleczone zapalenie może przejść w stan przewlekły, dlatego warto się tym zająć od razu. To tak jak z rysą na karoserii. Jak jest mała, to się łatwo łata. A jak poczekasz kilka latek, to z małej rysy zrobi się większa, a potem dziura. I naprawić trudno. Bardzo niefajnie.

W leczeniu schorzeń prostaty od lat korzysta się z pyłku pszczelego, jednak w badaniach dowiedziono, że jest on najbardziej skuteczny w leczeniu przewlekłego, niebakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego (zespół przewlekłego bólu miedniczego) i również w leczeniu zatrzymania moczu przy łagodnym rozroście prostaty.

przy zapaleniu prostaty pomaga pyłek pszczeli

To jak leci z tym pyłkiem?
Przeprowadzono badania, które potwierdziły skuteczność leczenia przewlekłego niebakteryjnego zapalenia prostaty za pomocą pyłku. 
Badano 14 chorych (wiek 37-61 lat, wcześniej poddani leczeniu antybiotykami, kilkoro otrzymało dawki estrogenów, kilku leczono radioterapią, choroba trwała dłużej niż 3 lata). Przez rok podawano im pyłek kwiatowy w dawce od 2,4-3,2 g dziennie, 4 razy przed posiłkami. W trakcie leczenia odczucie bólu zniknęło u 83% badanych, a u wszystkich zmniejszyła się liczba krwinek białych w wydzielinie z gruczołu krokowego. W badaniach narządów stwierdzono zmniejszenie się rozmiarów prostaty i ustąpienie stanu zapalnego. U 66% pacjentów nie odnotowano nawrotu choroby.

W innym badaniu udział wzięło 72 mężczyzn, chorych na zapalenie gruczołu krokowego bez powikłań oraz 18 mężczyzn chorych na zapalenie gruczołu krokowego z powikłaniami (zwężenie dróg moczowych, kamienie gruczołu krokowego, miażdżyca ujścia pęcherza moczowego. (wiek: 19-90, przed leczeniem chorowali na wymienione dolegliwości co najmniej rok) W badaniu podawano im przez 6 miesięcy ekstrakt z pyłku żyta Cernilton, po 1 kapsułce, 3 razy dziennie, przed jedzeniem. U 36% chorych na zapalenie prostaty bez powikłań wystąpiło kliniczne wyleczenie, a u 30% zaobserwowano wyraźną poprawę. Dyskomfort i ból w okolicy miednicy małej ustępował, zmniejszyła się częstotliwość i trudności z oddawaniem moczu. W przypadku 22% badanych mężczyzn terapia nie przyniosła skutku. W przypadku przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego z powikłaniami leczenie wyciągiem z pyłku pszczelego Cernilton nie przyniosło poprawy u 94% badanych, a wyraźną poprawę zaobserwowano tylko w 1 przypadku. Naukowcy tłumaczą to występowaniem u tych chorych z powikłaniami ciągłych zakażeń bakteryjnych prostaty i przyległych dróg moczowych.

Tu kupisz nasz bardzo dobry pyłek pszczeli:

pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli jest również przydatny w leczeniu zatrzymania wydalania moczu, spowodowanego łagodnym przerostem prostaty. Ta dolegliwość występuje u mężczyzn powyżej 50 roku życia. Na skutek namnażania się komórek gruczołu krokowego następuje uciskanie cewki moczowej, zmniejszenie jej światła, utrudnienie, a czasem nawet zatrzymanie wydalania moczu. 
Przeprowadzono badanie skuteczności terapii pyłkiem pszczelim, w którym udział wzięło 444 pacjentów. Poprawę samopoczucia uzyskano u 69-78% badanych, zmniejszając częstotliwość oddawania moczu w nocy, jedno badanie potwierdziło również zmniejszenie wymiarów prostaty. Największe oddziaływanie terapeutyczne zaobserwowano przy suplementacji pyłku w ilości 750 mg przyjmowanych 2 razy dziennie.

Post ma charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Bibliografia: „Pszczeli pyłek kwiatowy” prof. Bogdan Kędzia, mgr Elżbieta Hołderna-Kędzia, „Przegląd urologiczny” 2015/6 „Produkty pszczele, część II: Pyłek pszczeli” dr n. med. Artur Pietrusa, student medycyny Kamil Derbisz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.