Domek dla pszczół samotnic 2017

W tym roku mój Tata poprosił mnie o zakupienie domku dla murarek (Osmia rufa), żeby mógł go sobie powiesić w ogrodzie i obserwować pszczoły. Murarki są tym bardziej wskazane, bo Mama jest uczulona na jad pszczeli, a samotnice nie żądlą, więc nie stanowią dla niej zagrożenia. Domek wraz z kokonami zamówiłam na stronie pana Krzysztofa www.murarkaogrodowa.com Wybrałam typ A.

paczka z domkiem dla murarek 2017

Paczkę otrzymaliśmy błyskawicznie.

paczka z domkiem dla murarek 2017

Domek był bardzo troskliwie zapakowany. Instrukcję dostałam e-mailem z ostrzeżeniem, że kilka samców murarek może się wygryźć już w trakcie transportu i mam je przechować do czasu wypuszczenia.

paczka z domkiem dla murarek 2017

 

domek dla murarek 2017

Domek jest zrobiony starannie, zaimpregnowany. Daszek pokryty jest blachą.

domek dla murarek 2017

Domek składa się z trzech ruchomych elementów.

szufladka na kokony murarki

Szufladka na kokony murarek.

pudełko z kokonami murarki

Pudełko z kokonami

pudełko z kokonami murarki

Po otwarciu okazało się, że kilka osobników rzeczywiście się już wygryzło, jeden niestety padł, ale reszta wykazywała oznaki życia.

zainstalowany domek dla murarek

Prawie natychmiast po przekazaniu domku Tata pojechał do ogrodu go zainstalować. Trzciny zasłonił siatką, żeby zabezpieczyć murarki od wszędobylskich sikorek i innych amatorów owadów. Następne dni były bardzo słoneczne i ciepłe, co zastymulowało murarki do wygryzania się i oblotów okolicy z lądowiskiem w łanie krokusów. Mają również do wyboru kępy przylaszczek i cebulicy syberyjskiej. Zdjęcia kwiatów: B. Porankiewicz.

łan krokusów 2017

łan krokusów 2017

 

przylaszczka pospolita 2017

cebulica syberyjska 2017

 

To prevent automated spam submissions leave this field empty.