Co na pypcie na języku? Czyli leukoplakia, rogowacenie błony śluzowej jamy ustnej

Moja babcia była namiętną palaczką. Były to czasy, w których mało kto słyszał o zgubnym wpływie używek na zdrowie. Z papierosem w ustach zagniatała ciasto na pierogi, a obserwująca ją z nabożną fascynacją córka nie mogła uwierzyć, że popiół nigdy nie wylądował na stolnicy, a pierogi smakowały świetnie. Pewnego razu babci wyszły białe pypcie na języku. Pypeć sam w sobie nie jest określeniem medycznym, to żartobliwa potoczna nazwa, jaką nadaliśmy w rodzinie różnym dziwnym wypryskom czy wybrzuszeniom, które czasami pojawiają się na skórze. Babcię ogarnęła panika. Lekarz, który ją zbadał stwierdził: „Musi pani przestać palić. Jak pani tego nie zrobi, dostanie pani raka.” Było to bardzo skuteczne ostrzeżenie. Babcia z dnia na dzień rzuciła palenie. Tajemnicze pypcie zniknęły i babciny spokój powrócił.

Co jednak możesz zrobić, jeśli nie palisz papierosów, a w jamie ustnej pojawiły się białe plamy, które zostały zdiagnozowane jako leukoplakia, czyli rogowacenie błony śluzowej?

Z produktów pszczelich możemy polecić propolis i mleczko pszczele.

leukoplakia propolis mleczko pszczele

W literaturze opisany jest przypadek pacjenta (58 lat) z rogowaceniem błony śluzowej obu policzków, krioterapia nie przyniosła żadnego efektu. W jego przypadku nalewkę propolisową zastosowano równocześnie w dwóch postaciach:

  • ogólnie – doustnie 50 kropli nalewki propolisowej 2x dziennie, rozprowadzone w mleku,
  • miejscowobezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca, 2x dziennie (źródło nie podaje sposobu aplikacji, domyślam się że mógł być to okład lub płukanka ust)

Już po pierwszym dniu kuracji nastąpiła znacząca poprawa. Po 4 tygodniach dolegliwość była wyleczona, a w badaniach kontrolnych lekarze nie stwierdzili nawrotu.

W leczeniu leukoplakii (rogowacenie nabłonka narządów) i hyperplazji (rozrost narządu lub tkanki wskutek powiększania się liczby komórek i substancji komórkowych) pomocne i skuteczne okazało się mleczko pszczele. Chorym podawano mleczko pszczele doustnie w dawce 10 mg przez 30 dni. Z 22 badanych przypadków powyższych dolegliwości, 12 osób zostało wyleczonych, a u 9 osób stwierdzono wyraźne polepszenie. Leczenie mleczkiem pszczelim nie powiodło się w 1 przypadku.

UWAGA:

Mleczko pszczele i propolis możesz zażywać wtedy, jeśli nie jesteś na nie uczulony. Jeśli dotąd nigdy nie przyjmowałeś propolisu potrzebujesz sprawdzić, czy nie masz na niego reakcji uczuleniowej. Wystarczy, jeśli wacikiem zwilżonym nalewką propolisową przetrzesz skórę na wnętrzu nadgarstka lub w zagięciu łokcia i będziesz obserwować reakcje organizmu. Jeśli w przeciągu 3-4 godzin pojawi się w tym miejscu zaczerwienienie, obrzęk – jest to objawem uczulenia i w takim przypadku nie używaj propolisu.

Nie wolno przyjmować mleczka pszczelego jeśli masz astmę, albo wyprysk alergiczny, jesteś uczulony na jad pszczeli, masz chorobę Addisona, skłonność do hiperkoagulacji krwi, masz ostrą chorobę zakaźną (z wyjątkiem grypy).

Informacje w poście mają charakter informacyjny i nie zastąpią konsultacji lekarskiej.

Bibliografia:

„Leczenie propolisem chorób uszu, nosa, gardła...”, „Mleczko pszczele” Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia

To prevent automated spam submissions leave this field empty.