Radioterapia nowotworów. Jak zabezpieczyć się przed skutkami ubocznymi?

Radioterapia jest formą leczenia nowotworów, w której stosuje się energię jonizującą. Ekspozycja tkanki nowotworowej na energię jonizującą prowadzi finalnie do jej zniszczenia. Promieniowanie działa niestety również na tkanki otaczające, dlatego przy leczeniu radiacyjnym zawsze istnieje możliwość uszkodzenia zdrowych tkanek. Najbardziej wrażliwy na działanie promieniowania jonizującego jest układ immunologiczny (zostaje upośledzony przez promieniowanie) i krwiotwórczy (zostaje uszkodzony przez promieniowanie), cierpią również enzymy. Przy dłuższej radioterapii pojawiają się niezbyt przyjemne subiektywne skutki uboczne.

Promieniowania jonizującego używa się również w diagnostyce: w prześwietleniu rentgenowskim czy tomografii. Dają możliwość zajrzenia w głąb ludzkiego ciała, jednak pewnym kosztem.

Zwykłe prześwietlenie nie budzi takich emocji jak radioterapia ze względu na możliwe skutki uboczne, osłabienie organizmu i głębokie pragnienie osiągnięcia poprawy stanu zdrowia.  

Czy można się zabezpieczyć chociaż trochę przed szkodliwym działaniem promieniowania w radioterapii i diagnostyce?

pyłek pszczeli skutki uboczne radioterapii

Sprawdzono klinicznie, że przyjmowanie pyłku pszczelego pomaga ograniczyć skutki uboczne radioterapii. W Klinice Uniwersyteckiej we Wiedniu przeprowadzono badanie z udziałem 25 pacjentek, chorujących na raka szyjki macicy w III stadium rozwoju. Pacjentki zostały poddane radioterapii (radem-226 i kobaltem-60). 15 pacjentek przyjmowało pyłek pszczeli przed rozpoczęciem naświetlań, w trakcie terapii i po zakończeniu, 3 razy dziennie, po 20 g pyłku pszczelego. 10 pacjentek z grupy kontrolnej nie otrzymywało w trakcie terapii pyłku pszczelego.

Badanie wykazało, że przyjmowanie pyłku pszczelego podnosiło liczbę krwinek czerwonych, poziom hemoglobiny i witaminy E we krwi, zmniejszał natomiast poziom cholesterolu w porównaniu do badań kobiet z grupy kontrolnej. Liczba krwinek białych u grupy kobiet przyjmujących pyłek pszczeli obniżała się, ale mniej niż w grupie nie przyjmującej pyłku pszczelego.

Zaobserwowano również, że pyłek pszczeli wpływał na objawy choroby popromiennej u pacjentek: trzykrotnie rzadziej cierpiały z powodu zapalenia pęcherza moczowego i odbytu, obniżenia samopoczucia, zaburzeń snu, braku apetytu i mdłości w porównaniu do kobiet z grupy kontrolnej, nie przyjmujących pyłku pszczelego.

Wyniki badania świadczą wyraźnie o ochronnym działaniu pyłku w przypadku radioterapii.

Jeśli czeka Cię radioterapia, badanie tomograficzne lub zdjęcie rentgenowskie, możesz skorzystać z tego naturalnego, ochronnego działania pyłku i wspomóc swoje ciało w regeneracji po kontakcie z promieniowaniem.

Tu kupisz nasz świetny pyłek pszczeli:

pyłek pszczeli pomocny w radioterapii

Post ma charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji lekarskiej.

Bibliografia:

„Pszczeli pyłek kwiatowy” Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia,

Etykiety: 
To prevent automated spam submissions leave this field empty.